سؤالهای متداول

در این صفحه، سؤالهای متدوال بین ایرانیهایی که در زندگی زناشویی و امور خانواده مشکل پیدا میکنند را پاسخ داده ایم.

روی هرکدام از سؤالها کلیک کنید تا جواب آن را ببینید:

آیا برای طلاق حتماً باید شوهر رضایت بدهد؟

خیر. برای طلاق، رضایت همسر شما (چه زن چه شوهر) لازم نیست. طبق قوانین کانادا، شما میتوانید تقاضای طلاق بدهید حتی اگر همسر شما به دلایل فرهنگی یا مذهبی مخالف آن باشد.

آیا میتوانم از همسرم بخاطر خشونت خانگی شکایت کنم؟

بله. شما میتوانید به دادگاه شکایت کنید و درخواست کنید که دادگاه حکمی بدهد که همسر یا پارنتر شما را ملزم کند که از شما فاصله بگیرد. به این حکم در کانادا اصطلاحاً restraining order میگویند.

چطور می‌توانم طلاق بگیرم؟

برای طلاق حتماً باید به دادگاه مراجعه کنید تا دادگاه حکم طلاق بدهد.

برای طلاق از کجا باید شروع کنم؟

قوانین کلی طلاق و شرایط آن، در سرتاسر کانادا یکی است اما پروسه و روند طلاق در هر استان فرق دارد. ابتدا باید با پر کردن فرم مربوطه، تقاضای خود را ارائه بدهید. می‌توانید از یک وکیل خانواده برای پر کردن فرم مناسب کمک بگیرید.

آیا طلاق گرفتن در کانادا سخت است؟

هرچقدر بر سر مسائلی مثل حضانت فرزند، نفقه، تقسیم اموال و غیره با همسرتان توافق‌های بیشتری بکنید، پروسه طلاق شما هم سریع‌تر و راحت‌تر پیش خواهد رفت.

هزینه وکیل در کانادا چطور محاسبه می‌شود؟

معمولاً وکلا هزینه انجام کارهای حقوقی شما را به صورت ساعتی محاسبه می‌کنند. همچنین ممکن است برای یک پرونده به صورت ثابت از شما هزینه بگیرند. هزینه دقیق بستگی به پرونده و شرایط شما دارد.

چطور میتوانم حضانت فرزندم را بگیرم؟

اگر طلاق شما توافقی نباشد، در نهایت این دادگاه است که تصمیم میگیرد حضانت فرزند با کدامیک از زوجین باشد. اما برای این که بتوانید دادگاه را بهتر قانع کنید که حضانت بچه حق شماست، میتوانید با یک وکیل مجرب خانواده مشورت کنید.

هزینه دادرسی دادگاه بر عهده چه کسی است؟

معمولاً هر کدام از زوجین، باید هزینه خود را پرداخت کند.

آیا نفقه به من تعلق میگیرد؟

برای دریافت نفقه باید ثابت کنید که در طول ازدواج، با این که میتوانستید، اما از رفتن سر کار و کسب درآمد گذشت کرده اید. شرایط دریافت نفقه را در صفحه نفقه بخوانید.

آیا میتوانم بعد از حکم دادگاه تقاضای تجدیدنظر بدهیم؟

تقاضای تجدیدنظر شاید برای همه پرونده های خانواده و طلاق امکان پذیر نباشد. این امر بستگی به نوع حکم دادگاه و نیز نوع دادگاهی دارد که حکم بدوی را صادر کرده است.

آیا قوانین استان‌های مختلف کانادا با هم فرق دارد؟

قانون طلاق موسوم به Divorce Act، در کانادا سراسری و فدرال است، اما بعضی از قوانین مخصوصاً در مورد روند طلاق در استان‌های مختلف با هم فرق دارد.

آیا در هر شرایطی می‌توانم طلاق بگیرم؟

برای این‌که بتوانید طلاق بگیرید، باید حداقل یکی از سه شرطی که در قانون فدرال آمده را داشته باشید:

  • حداقل یک سال باشد که جدا از همسرتان زندگی می‌کنید.
  • رفتار همسرتان بطور فیزیکی یا روانی با شما بی‌رحمانه باشد.
  • همسرتان به شما خیانت کرده باشد.
اگر در کانادا زندگی نکنیم هم می‌توانیم طلاق بگیریم؟

طبق قانون فدرال طلاق کانادا، برای طلاق باید در کانادا زندگی کنید مگر این‌که در کانادا ازدواج کرده باشید و کشوری که الان در آن زندگی می‌کنید، ازدواج در کانادا را به رسمیت نشناسد.

آیا داشتن وکیل در کانادا برای طلاق اجباری است؟

خیر. اما به دلیل پیچیدگی‌های قانونی، و بویژه تفاوت قوانین ایران و کانادا، و همچنین تفاوت قوانین در استان‌های مختلف، به ایرانی‌ها توصیه می‌شود که حداقل با یک وکیل مشورت کنند.

اگر جواب سؤال خود را نگرفتید، میتوانید با ما تماس بگیرید تا شما را در زمینه حقوق خانواده و قوانین کانادا راهنمایی کنیم.