کودکان؛ اولویت دادگاه‌های خانواده‌ کانادا

در یکی از پرونده‌های دادگاه خانواده در آلبرتا، روند جالبی رخ داد که نمونه‌ای از چالش‌های پیچیده‌ای است که دادگاه‌های خانواده در آلبرتا با آن مواجه هستند. روند دادگاه و تصمیم‌های مربوط به آن نشان می‌دهد که چگونه منافع کودک می‌تواند در تصمیمات قضایی اولویت داشته باشد.

در این پرونده که با نام VMH v. JH شناخته می‌شود، زنی که در آستانه طلاق بود، برای دریافت حضانت فرزند، حمایت مالی و تقسیم اموال زناشویی اقدام کرد. اما درست در روز محاکمه، وی به دادگاه اطلاع داد که به دلیل وضعیت پزشکی نمی‌تواند حاضر شود. پزشک او توصیه کرده بود که از موقعیت‌های استرس‌زا به مدت ۱ تا ۳ ماه پرهیز کند.

قاضی پرونده با این چالش روبرو بود که از طرفی، عدم حضور مادر باعث میشد او نتواند از خود دفاع کند یعنی باعث ایجاد نقص در فرآیند رقابتی محاکمه می‌شد، اما از طرف دیگر، منافع کودک اهمیت بیشتری داشت. در نهایت، دادگاه تصمیم گرفت که ادامه محاکمه بدون حضور مادر به نفع کودک است و محاکمه بدون حضور مادر برگزار شد.

در ادامه روند پرونده، مادر بعداً به دادگاه تجدید نظر مراجعه کرد و درخواست پرداخت هزینه‌های دادگاه را مطرح کرد، زیرا خودش قادر به تأمین هزینه‌های ادامه فرآیند پرونده نبود. دادگاه تجدید نظر هم بعد از بررسی به این نتیجه رسید که مادر از لحاظ مالی واقعاً قادر به ادامه دادن پرونده نیست و ادعای او معتبر است. بنابراین، دادگاه مبلغی حدود ۳۰۰ هزار دلار که مادر درخواست کرده بود، به او اختصاص داد تا بتواند به پرونده خود در دادگاه خانواده ادامه بدهد.

پرونده VMH v. JH در دادگاه‌های آلبرتا در تاریخ ۲۰۲۰ مطرح شد. این پرونده یکی از مواردی بود که به دلیل پیچیدگی‌های مالی و خانوادگی، توجه زیادی را جلب کرد و در دادگاه تجدید نظر آلبرتا نیز بررسی شد.

منبع: مؤسسه اطلاعات حقوقی کانادا (CanLII)

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized